explopedia

TECHNIKALIA

Akcja serwisowa tempomatu


WPROWADZENIE

Modele Explorera wyprodukowane w latach 1996-2000 czyli popularnie zwane „dwójkami” mają fabryczną wadę tempomatu. Konkretnie chodzi o czujnik i jego wtyczkę umieszczone na pompie hamulcowej.

W wyniku rozszczelnienia czujnika może dojść do zapłonu komory silnika, co przydarzyło się wiele razy w modelach jeżdżących również po polskich drogach.

Wadę tą Ford usuwa w ramach akcji serwisowej – i w zasadzie każde ASO ma obowiązek wykonać u Was taką naprawę. Wystarczy zgłosić się do serwisu, podać numer VIN, aby sprawdzić czy samochód jest już po akcji czy nie. Jeśli dealer odmawia współpracy – wystarczy zadzwonić do centrali Forda i wskazać, który serwis nie chce wykonać naprawy – problem jest na tyle poważny, że odgórna reprymenda działa zawsze skutecznie.

 


SPRAWDZENIE

Czy Wasz Explorer kwalifikuje się do naprawy możecie sprawdzić na stronie:

https://owner.ford.com/tools/account/maintenance/recalls.html

Jeśli odpowiedź jest pozytywna, należy odłączyć wtyczkę od tempomatu i zaizolować ją, gdyż ma ona podane stałe napięcie 12V i przez to powoduje zwarcie i w efekcie pożar.

A na czym polega cała akcja serwisowa ? Opis poniżej.

 


PRZEBIEG AKCJI SERWISOWEJ

Na pompie hamulcowej, tuż przed zbiorniczkiem z płynem, wstawiony jest czujnik wciśnięcia pedału hamulca. Daje on sygnał do tempomatu, że ma się wyłączyć.

Tak wygląda czujnik starego typu – czyli ten, który przeciekając może spowodować pożar.

I jego wtyczka.

A tak wygląda nowy czujnik wraz z kawałkiem wiązki, który zastępuje stary model.

i zbliżenie na czujnik.

Zmieniono też wtyczkę.

Stary czujnik wykręcamy kluczem 13 i szybko wstawiamy w jego miejsce nowy czujnik, żeby nie wyleciało za dużo płynu hamulcowego.

Nowy czujnik jest na klucz 22.

Nowy czujnik z podłączoną nową wiązką.

Na jej końcu wpinamy starą wtyczkę od instalacji elektrycznej samochodu.

Na tym polega cała akcja serwisowa tempomatu.

Shares

Explopedia.net

Shares