explopedia

TECHNIKALIA

Demontaż silnika SOHC

CZYTAJ DALEJ


WPROWADZENIE

Spora porcja zdjęć pochodzi z manuala użytkownika 2000streetrod z amerykańskiego forum explorera:
http://www.explorerforum….ad.php?t=281137


PRZEPROWADZONE PRACE

Prace należy zacząć od spuszczenia wody z układu – bez wyjęcia chłodnicy niewiele zdziałamy, bo nie będzie miejsca na manewrowanie podwieszonym silnikiem.

Wodę spuszcza się zaworkiem po stronie pasażera – nad przewodami olejowymi skrzyni.

sohc engine

Niestety u mnie zaworek jest urwany przez… kogoś co tam dłubał zanim ja zacząłem, więc u siebie po prostu ściągam rurę po stronie kierowcy.

sohc engine

W między czasie jak woda sobie spływa ściągamy maskę – będzie zdecydowanie przeszkadzać. Nie jest specjalnie ciężka, ale manewrowanie nią samemu skończy się na pewno upadkiem – maski lub osoby z nią walczącej.

sohc engine

Odłączyłem i wyjąłem też akumulator, będzie więcej miejsca na działanie i odpinanie innych elementów.

Żeby dostać się do chłodnicy trzeba kolejno rozebrać dolot i ściągnąć wiskozę. Odkręcamy dwie śruby od obejmy przy przepustnicy i przy przepływomierzu, odpinamy przewód odmy i powietrzny zasilający silniczek krokowy. Ściągamy rurę dolotu. Odpinamy też wtyczkę od przepływomierza i ściągamy puszkę filtra powietrza.

Żeby odkręcić wiskozę trzeba użyć „special tool”.

Albo klucza 36 ale na tyle płaskiego żeby wszedł między wiatrak, a śruby od rolki paska. Wiatrak odkręcamy w LEWO czyli standardowo. Ostatecznie nie mając klucza 36 można próbować przecinakiem na krawędzi nakrętki i z wyczuciem uderzyć młotkiem. Gdy tylko śruba puści dalej można odkręcać już kręcąc wiatrakiem. Żeby wyjąć wiatrak trzeba zrobić to razem z osłoną. Przykręcona jest na dwóch śrubkach u góry chłodnicy, na dole trzyma się na wsuwki. Wyciągamy razem wiatrak i osłonę wiatraka. Od razu więcej miejsca :)

Jeśli masz instalację LPG, trzeba ją również porozpinać – przewody od wtrysków, od wody, etc. Silnik można wyciągać z dolotem zamontowanym. Ale ja wolę go zdjąć żeby mieć więcej miejsca na podczepienia łańcuchów do wyciągania.

Żeby zdjąć górny kolektor trzeba, oprócz odkręcenia pudełka śrubek, porozpinać sporo podciśnień: od serwa hamulca po prawej stronie, tuż przy tym podciśnieniu jest kolejne, po lewej stronie jest również mały akumulator podciśnień – jego trzeba odkręcić, a przy nim odpiąć kolejny przewód.

sohc engine

Dwa przewody są również od spodu kolektora – zabezpieczone dodatkowo plastikowymi zatyczkami.

sohc engine

Przed ściągnięciem kolektora trzeba również odpiąć wtyczkę od silniczka krokowego. Po odkręceniu śrub kolektor siedzi jeszcze mocno na bolcu od zaworu EGR.

sohc engine

Unosimy kolektor i zsuwamy go z zaworu EGR. Kolektor wolny. Zatykamy wloty powietrza w dolnym kolektorze, żeby nie wpadły niespodzianki do silnika.

sohc engine

Wyjęcie chłodnicy zaczynamy od odkręcenia przewodów olejowych skrzyni. Klucz 5/8 i duży 27 – małym odkręcamy przewody, dużym zabezpieczamy gniazdo przed uszkodzeniem.

sohc engine

Ja dodatkowo odkręciłem przewody od chłodniczki skrzyni na dole, spuściłem olej który ściekł i w ten sposób po odkręceniu przewodów w chłodnicy jedną rurkę mogłem wyjąć całkiem z komory silnika.

Odpinamy przewód wodny od silnika i od chłodnicy.

Chłodnica trzyma się na dwóch śrubach od góry na obydwu końcach. Po ich odkręceniu, wyciągamy chłodnicę z komory silnika. Zapewne wyleci z niej jeszcze sporo płynu więc warto coś mieć pod ręką do łapania – podobnie jak olej skrzyni.

Możemy teraz zacząć demontaż elementów osprzętu silnika. Wiele elementów można zostawić, ale ja wyciągam wszystko po kolei – po pierwsze silnik będzie mniej ważył i będzie większy dostęp do innych części, po drugie będę mógł oczyścić wszystko z błota i piachu.

Zaczynamy od zdjęcia paska – napinacz ma kwadratowy otwór 3/8″ – wsuwamy np. grzechotkę 1/2 z przejściówką na 3/8″ i wkładamy w otwór napinacza, napinamy i ściągamy pasek. Odkręcamy napinacz paska, nasadka 13.

Następnie demontujemy alternator. Mocowany jest na 3 śrubach, do wypięcia jest kostka oraz trzeba odkręcić przewód prądowy.

sohc engine

U mnie jak widać jest zmotane podłączenie – gniazdo na śrubkę było połamane i potrzebny był bypass.

I już nie ma altka.

sohc engine

Można też alternator odkręcić od razu razem z podstawą. Ja u siebie zdjąłem najpierw alternator, potem podstawę. Podstawa przykręcona jest do silnika na 3 śruby.

Następne w kolejności są pompa wspomagania i kompresor klimy. Obydwa elementy można sprytnie podwiesić i nie będą przeszkadzać przy wyjmowaniu silnika. Unikniemy w ten sposób spuszczania czynnika klimy i oleju ze wspomagania. Ja u siebie wspomaganie rozpiąłem bo i tak olej jest do wymiany. Klima natomiast pozostaje nabita.

Odkręcamy 3 śruby trzymające koło napędowe pompy wspomagania:

Po odkręceniu ściągamy koło napędowe. Będzie stawiało lekki opór ale nic go już nie trzyma, po prostu trzeba je po kawałku ściągać.

Odkręcamy 3 śruby mocujące pompę wspomagania i dwie śrubki od zbiorniczka wyrównawczego. Dodatkowo przewody wspomagania trzymają się na opaskach przykręconych od strony nadkola do sprężarki klimy.

Przy okazji można od razu rozpiąć wtyczkę od kompresora klimy.
Tak zdemontowaną pompę odsuwamy na dół komory silnika lub na bok w miejsce akumulatora, przewody elastyczne są na tyle długie, że mamy dużo miejsca do manewrowania.

sohc engine

Sprężarka klimy ma jeszcze drugą wtyczkę przy kole pasowym.

sohc engine

Przewód do sprężarki klimy idzie na dole silnika i tam jest złapany śrubką do bloku. Sama sprężarka trzyma się na 4 śrubach, które łatwo wykręcić od strony nadkola.

Żeby wyjąć sprężarkę, trzeba jeszcze odkręcić podstawę pompy wspomagania – klucz 15.

sohc engine

Teraz odkręcone elementy (podstawa plus sprężarka) odsuwamy od bloku silnika. Sprężarka trzyma się podstawy na wsuniętej szpilce z której wcześniej zdjęliśmy nakrętkę. Po odsunięciu podstawy, wyciągamy ją razem ze szpilką ze sprężarki rozdzielając dwa elementy. Podwieszamy sprężarkę klimy, żeby nie przeszkadzała.

sohc engine

Teraz można poodpinać kolejne podciśnienia. Pod wiszącą sprężarką – za reflektorem po stronie kierowcy jest puszka podciśnień. Idące od niej przewody w połowie mają wtyczki łączące z dalszymi odcinkami przewodów. Ściskamy zabezpieczenie i wysuwamy przewód.

sohc engine

Kolejne to małe podciśnienia po obu stronach silnika.

sohc engine

sohc engine

Kolejne podciśnienie idzie do zaworka od nagrzewnicy. Rozpinany podciśnienie i od razu odpinamy przewody wody idące od nagrzewnicy do termostatu.

sohc engine

Kolejne kroki to spuszczenie oleju silnika i odkręcenia filtra oleju silnika.

W komorze silnika zrobiło się dużo luźniej :)

sohc engine

Regał zapełnia się gratami i pudełkami ze śrubkami. A poniżej fota jak mam dużo miejsca do pracy :D

sohc engine

 

Kolejnym elementem, który trzeba rozpiąć to przewód paliwowy. W SOHC poniżej rocznika 99 oprócz przewodu zasilającego, będzie też przewód powrotu. Późne 99 i w górę mają już tylko zasilanie paliwem, powrót jest realizowany w baku.

Rozpinamy tradycyjnie spinkami do przewodów – na zdjęciu widać od której strony – to złącze jest ciut inne jak te znane z filtra paliwa.

sohc engine

Rozłączyłem też komputer samochodu. Jeśli wcześniej tego nie robiliście to obudowa będzie przynitowana, trzeba nity rozwiercić, a następnie zdjąć obudowę i odkręcić wtyczkę kluczem 10

sohc engine

sohc engine

Czas na prace leżące. Odkręciłem rozrusznik – to jedyny sposób, żeby dostać się do śrub łączących koło zamachowe z konwerterem skrzyni. Rozrusznik trzyma się na dwóch śrubach. Z jednej najpierw trzeba odkręcić nakrętkę, która dociska kabel zasilający, a dopiero potem właściwą śrubę trzymającą rozrusznik. Druga jest o góry rozrusznika.

sohc engine

Tak wydłubany rozrusznik można podwiesić, lub odkręcić przewody stojana i zdjąć całkiem. Trzymają się one na dwóch śrubkach – klucz 10 i 13.

sohc engine

Odkręciłem też wydech przy łączeniu z wyjściem z kolektorów. Jeśli wcześniej ich nie ruszaliście trzeba dobrze przygotować śruby wspomagaczem typu wd40, etc. Śruby są po dwie na rurę.

sohc engine

W międzyczasie dobrze jest przygotować śruby od łap silnika do odkręcenia (klucz 18). Jedna od góry, jedna od boku od strony nadkola (ta bardziej schowana pod kolektorem). Z drugiej strony podobnie. Długa rura zrobiła swoją robotę i śruby po dwudniowym moczeniu poszły od ręki.

sohc engine

sohc engine

Dalszy demontaż zaczynamy od śrub skrzyni – wcześniej zdejmując też reduktor – bez kanału dojście do śrub skrzyni byłoby wyczynem, a tak głowa w miejsce reduktora i widać było wszystko jak na dłoni. Żeby zdjąć reduktor trzeba zdemontować przedni wał oraz odkręcić tylny od reduktora.

Reduktor ze skrzynią trzyma się na 5 śrubach klucz 13. Potrafi się dobrze skleić ze skrzynią jeśli jest przyłapany na silikon. Widok reduktora od strony skrzyni.

sohc engine

UWAGA!!! Silnik czy też skrzynię nigdy nie wyciągamy z konwerterem przykręconym do silnika. W ten sposób bardzo łatwo uszkodzić uszczelnienia pompy oleju skrzyni, lub nawet samą pompę.

Wcześniej odkręcamy też 4 nakrętki łączące konwerter z kołem zamachowym. Dostęp do nakrętek jest przez otwór po rozruszniku. Są to nakrętki klucz „14”. Można je odkręcać długimi przedłużkami z komory silnika mając wtedy wygodny zamach do kręcenia. Po odkręceniu jednej nakrętki, kluczem „19” przekręcamy silnik zgodnie ze wskazówkami zegara, czekając, aż w otworze pojawi się kolejna nakrętka i tak wszystkie 4 nakrętki. Do odpięcia są też dwie wiązki elektryczne pomiędzy skrzynią i silnikiem – umiejscowione na górze dzwona skrzyni tuż przy silniku.

Miejsca po śrubach konwertera na kole zamachowym.
sohc engine

Kluczem „19” kręcimy silnikiem.
sohc engine

Skrzynię zostawiamy na jednej śrubie i naciągamy pas pomiędzy ramą, żeby na nim oparł się dzwon. Po co tak ? Żeby podnieść silnik tak, aby łapy wyszły ze szpilek poduszek silnika razem ze skrzynią. Wtedy dopiero napinamy pas pod skrzynią i dzięki temu silnik i skrzynia będą na tym samym poziomie podczas późniejszego montażu silnika. Taki zestaw oplatamy pasem lub łańcuchami i zaczynamy podnosić.

sohc engine

Przymierzając pas okazało się, że trzeba jeszcze odkręcić parę elementów, żeby pasy nie napierały na nie w trakcie podnoszenia, m.in. wiązkę elektryczną i wąż od wody z kolankiem.

sohc engine

Po podniesieniu silnika ponad szpilki, pas pod skrzynią został napięty i odkręcona ostatnia śruba łącząca silnik i skrzynię. Po tym rozłączamy skrzynię od silnika uważając, aby konwerter został na swoim miejscu. Odciągnięcie silnika w stronę chłodnicy załatwiło sprawę.

Widok na silnik od strony skrzyni – widać miejsce mocowania – 8 śrub klucz 13, silnik ma dwie wypustki na których trzyma się płyta separująca i one też pomagają dobrze ustawić skrzynię przy montażu.

sohc engine

Po upewnieniu się, że nic już się nie ciągnie, podnosimy powoli silnik uważając, by nie uszkodzić chłodnicy klimy oraz nieszczęsnej chłodniczki od wspomagania.

Pomocne dłonie :D

sohc engine

Silnik złapany jest pasem za łapy z obydwu stron oraz za blok z przodu tworząc przy haku na górze pętle.

sohc engine

Gdy silnik był już wystarczająco wysoko odepchneliśmy samochód do tyłu.

sohc engine

 

Wieszamy silnik na stojaku i można przystąpić do prac serwisowych.

sohc engine

Shares

Explopedia.net

Shares